چطور بدون حساب بانکی زنده بمانیم؟

عموما همه ما با داشتن حساب بانکی امور مالی خود را ساده‌تر انجام می‌دهیم. تصور کنید به هر دلیلی بخواهیم قید این سادگی را بزنیم! اگر دوست دارید پول‌هایتان را به جای بانک، داخل بالش‌تان نگهداری کنید تا شب‌ها خواب راحت‌تری داشته باشید یا اطلاعات دارایی‌هایتان باید مخفی بماند یا این که روش‌های متفاوت بودن از مدل مو و لباس‌، به زندگی بدون حساب بانکی تغییر پیدا کرده و با این سبک زندگی دوست دارید متفاوت باشید! هر دلیلی که داشته باشید، برای ما قابل احترام است و در این مقاله قصد داریم شما را با مسائلی آشنا کنیم تا بدانید چطور کارهایتان را بدون حساب بانکی انجام دهید.

کارت پیش پرداخت

اگر با مفهوم کارت پیش پرداخت آشنا باشید، می‌دانید که این کارت‌ها برای مدیریت مخارج روزانه بسیار مناسب و کاربردی هستند. از طرفی برای داشتن کارت پیش پرداخت نیازی به داشتن حساب جاری نیست. در کشور خودمان کارت‌های هدیه مفهومی کاملا مشابه کارت پیش پرداخت دارند که بیشتر بانک‌ها و موسسات مالی اقدام به صدور این کارت‌ها می‌کنند. تا اینجا کارت‌های پیش‌پرداخت یا همان کارت های هدیه در کشور خودمان، گزینه‌ای ایده‌آل برای افرادی که می‌خواهند بدون حساب بانکی خرید کنند به نظر می‌رسد. البته تفاوت‌هایی بین کارت پیش پرداخت و حساب بانکی وجود دارد. از جمله این‌که:

برای داشتن کارت پیش پرداخت (هدیه)، نیازی به حداقل موجودی ندارید
هزینه معاملات از قبل پرداخت شده و خبری از بدهی نیست
می‌توانید هزینه‌های ماهانه را به حداقل برسانید، یا حتی از آن اجتناب کنید
بیشتر از میزانی که شارژ کرده‌اید، امکان خرج کردن ندارید
امکان دریافت پول نقد از پستگاه خودپرداز وجود ندارد و شنا باید حتما از POS فروشگاهی خرید کنید
کارت‌های پیش‌پرداخت گاهی اوقات هزینه اولیه‌ای هم دارند. البته می‌توانید انواع رایگان آن را هم استفاده کنید. در هر حال هزینه کمتری نسبت به پرداختی‌های شما به بانک و موسسات اعتباری خواهد داشت. وقتی از کارت پیش پرداخت استفاده می‌کنید، برخلاف داشتن حساب بانکی که با یک دسته چک و کمی ولخرجی کلی بدهی برایتان باقی می‌ماند، خیالتان راحت است و فکر بدهی و موعد چک آسایش شما را برهم نمی‌زند.

انجام کارها وقتی حساب بانکی ندارید، به چه شکل خواهد بود؟

اگر از روی کنجکاوی این مقاله را می‌خوانید، روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم ممکن است شما را تشویق به خداحافظی با بانک‌ها بکند. توصیه می‌کنیم دلایل خود برای داشتن حساب را هم در ذهنتان مرور کنید و سپس تصمیم بگیرید.

هزینه‌های روزمره

برای خریدهایی که هر روز انجام می‌شود، پول نقد یک فرم قابول قبول است. شما به راحتی می‌توانید از هر فروشگاهی خرید کنید و مبلغ را به صورت اسکناس پرداخت کنید. البته همراه داشتن پول نقد خطراتی هم دارد. این ریسک وجود دارد که کیف پول شما گم شود یا مورد سرقت قرار گیرد. بنابراین باید هوشیار و مواظب باشید. پس سعی کنید کمتر پول نقد همراه داشته باشید و برای پرداخت صورت‌حساب‌های کوچک از آن استفاده کنید. برای این کار به شما پیشنهاد می‌کنیم از بانک ها کارت هدیه دریافت کنید.

اگر این نگرانی دائما با شما هست که پول نقدتان را از دست بدهید، کارت‌های پیش‌پرداخت که در بالا به آن اشاره کردیم، گزینه مناسبی هستند. کارت‌های پیش‌پرداخت به راحتی در دستگاه‌های کارت‌خوان فروشگاه‌ها قابل استفاده هستند و شما می‌توانید مبلغ خرید را به راحتی با استفاده از این کارت‌ها پرداخت کنید.

پرداخت صورتحساب‌ها

همه ما قبض آب، برق و تلفن را به راحتی با حساب بانکی‌مان پرداخت می‌کنیم. اما برای پرداخت این صورت‌حساب‌ها بدون حساب بانکی چه کنیم؟ این کار هم به سادگی امکان‌پذیر است. می‌توانید با مراجعه به دفاتر پیشخوان یا شعب بانک‌ها با پول نقد و بدون نیاز به حساب بانکی پرداخت را انجام دهید. در مورد پرداخت غیرحضوری هم نیازی به حساب بانکی ندارید! راه حل شما این بار هم کارت‌های پیش پرداخت است. بسیاری از این کارت‌ها امکان پرداخت اینترنتی و همین‌طور پرداخت تلفنی را دارند که هزینه اضافی هم برایتان ندارد.

نقد کردن چک

وقتی که در معامله‌ای به جای پول نقد، چک دریافت می‌کنید، بدون حساب بانکی چه خواهید کرد؟ معمولا اگر نمی‌خواهید آن را کاملا نقد کنید و با خود حمل کنید، می‌توانید آن را به کسانی بدهید که به شما اعتماد دارند و به این صورت مبلغ چک را خرج کنید. با این حال گاهی هم تمایل به نقد کردن چک دارید، می‌توانید با مراجعه به شعبه صادرکننده حساب چک موردنظر، بدون هزینه اضافی آن را نقد کنید. مراجعه به شعبه‌های دیگر با پرداخت هزینه‌ نه‌چندان زیادی برای شما همراه خواهد بود. اگر ترجیح می‌دهید که مبلغ زیادی را به صورت نقدی دریافت نکنید، می‌توانید از همان بانک مورد نظر یک کارت هدیه به مبلغ چک دریافت کنید.

پس‌اندار پول

شاید بدیهی‌ترین کاری که بانک‌ها برایتان انجام می‌دهند، پس‌انداز باشد. بانک جای بسیار مطمئنی برای نگهداری از پول است و سرقت از آن یا هر بلای طبیعی باعت از دست رفتن پول شما نمی‌شود. حال که بدون حساب بانکی می‌خواهید پولتان را پس‌انداز کنید، اوضاع برایتان بحرانی می‌شود، چون نگهداری پول در خانه یا حمل آن خطرناک است. باید به فکر اتفاقاتی که ممکن است بیفتد باشید. مثلا گاوصندوق مقاوم در برابر آتش‌سوزی و ضد سرقت تهیه کنید.

در این مورد هم می‌توانید به کارت‌های پیش‌پرداخت به عنوان راه‌حلی خوب و ایمن نگاه کنید؛ با این که مثل حساب سپرده هیچ سودی در این کارت‌ها دریافت نمی‌کنید، ولی باز هم برای داشتن در کیف پولتان بهتر از پول نقد است.

انتقال پول

از مهم‌ترین کارهایی که با داشتن حساب بانکی انجام می‌شود، ارسال پول از حساب خود به حساب اعضای خانواده و دوستان است. حال بدون حساب بانکی باید به دنبال راهی بود تا این کار را به همان سادگی انجام داد. می‌دانید که با داشتن کارت هدیه بانکی در ایران، نمی‌توانید مبلغ مورد نظر را با استفاده از دستگاه‌های ATM در شبکه شتاب انتقال دهید و برای داشتن کارت‌های پیش پرداخت داخلی هم باید حساب بانکی داشته باشید. شاید تنها راه شما برای کمک مالی به افراد در این حالت، خرید از فروشگاه‌های اینترنتی و ارسال آن به آدرس فردمورد نظر باشد. چون در ایران هنوز سیستم‌های مطمئنی مانند پی پال یا وب مانی برای انقال پول داخلی بدون داشتن حساب بانکی راه‌اندازی نشده است.

با برچسب: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
ارسال در : بلاگ روزانه


ترجمه شده توسط : بسته بندی

http://sarafiturkey.com